Vytisknout

Exkurze v TPCA

Napsal Ing. Radomil Korbář , vytvořeno: . , článek z kategorie Exkurze, výlety

 Ve středu 26.4.2017 jsme navštívili závod na výrobu osobních automobilů v Kolíně. Zkratka TPCA znamená TOYOTA PEUGEOT CITROËN AUTOMOBILE. Automobilka vyrábí tři značky malých osobních automobilů s obsahem motoru od 1.0 – 1.2 l.

Něco o závodě
Automobilka TPCA je společným podnikem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën. Výroba v závodě postaveném v roce 2002 byla zahájena v únoru 2005 a již v následujícím roce dosáhla plánované roční kapacity 300 000 tisíc vozů. V současné době vyrábí vozy s označením Toyota AYGO, Peugeot 108 a Citroën C1. Jedná se o městské vozy, vyznačující se spolehlivostí a nízkou spotřebou.
TPCA investovala do závodu téměř 30 miliard korun. V závodě pracuje 3 000 pracovníků. V lisovně se denně spotřebuje 190 tun oceli. Lisovací forma váží až 30 tun. Ve svařovně pracuje přes 200 robotů. Jsou schopni pohybovat se rychlostí 1m/s a pracovat s přesností na desetinu milimetru. Na jedné karosérii je více než 3500 svarů.
Po zhlédnutí filmu o závodě jsme dostali ochranné pomůcky a sluchátka. Pak jsme se přemístili do závodu, kde na nás čekal průvodce a vláček. Po celém závodě jsme se pěkně vozili a ještě poslouchali výklad k jednotlivým provozům.

Vřele doporučujeme a děkujeme, že jsme se tam mohli podívat.

Žáci 3.ročníku oboru opravář 

TCPA