Úvod > Aktuálně > Informace o stávce na naší škole

Informace o stávce na naší škole

Datum konání:

Vážení rodiče a milí žáci,
obracím se na vás s důležitou zprávou ohledně připravované stávky ve školství, která se bude konat v pondělí 27. listopadu 2023. I když školy mají mnoho důvodů připojit se k této stávce, zaměstnanci naší školy nesouhlasí především s neutěšeným stavem a také výhledem vývoje ohodnocení nepedagogických zaměstnanců škol a tímto se k ní solidárně připojují.

V pondělí 27. listopadu 2023 tedy u nás neproběhne výuka, a to proto, že se do stávky zapojí téměř 80 % zaměstnanců školy. Není tedy možné zajistit teoretickou ani praktickou výuku, stravu a ubytování. Vařit se nebude ani pro veřejnost. Ubytovaní mohou přijet na domov mládeže v pondělí 27.11. od 17 hodin. Dříve nebude otevřen.

Naše obavy jsou vážné, protože hrozí masivní propouštění mezi nepedagogickými pracovníky. Z celkového počtu 77 000 těchto pracovníků chybí ve školském rozpočtu na rok 2024 finanční prostředky pro 17 000 plných úvazků, což představuje 22 %. Tito pracovníci jsou například kuchařky školních jídelen, školníci, uklízečky a administrativní pracovníci.

Je důležité zdůraznit, že stávka na SOŠ Nové Město na Moravě není zaměřena na platy učitelů, i když si uvědomujeme, že ty se již tři roky snižují a nedosahují slibovaných 130 % průměrné mzdy. Ve složité finanční situaci státu není našim cílem bránit krokům vedoucím k úsporám v rozpočtu školství, ale podporujeme oprávněný protest nepedagogických pracovníků, jejichž platy jsou ostudně nízké a přibližují se hranici minimální mzdy.

Chceme, aby dobře pracující a nezbytní zaměstnanci našich škol byli adekvátně ohodnoceni a aby mohli důstojně uživit své rodiny. Proto vás žádáme o podporu těchto oprávněných nároků a důrazně apelujeme na solidaritu rodičů a žáků naší školy.

Děkuji za vaši pozornost a podporu.

Mgr. Jan Petr
SOŠ Nové Město na Moravě

Dokument k plánované stávce na SOŠ Nové Město na Moravě - prohlášení (PDF)